7 důvodů, proč vrátit Kubáni její svobodné vedení!

pondělí 18. květen 2015 10:51

Už mne nebaví nechat se vláčet jen tím, co si vymyslí lidé na vyšších místech a co si vyřvou ti nejuřvanější, ač sami mají na hlavě asi tisíce kilo rozteklého másla a ještě ke všemu se nebojí jít se svojí kůží na trh!

Jeden z hlavních důvodů, proč jsem se vytratil z tohohle kyberblogové prostoru byl ten, že jsem se vrtnul do nového projektu. S kamarádkou a několika letou kolegyní jsme začali objíždět různé akce, kde jsme připravovali kávu a snažili se vytvořit nějakou atmosféru. Poté jsme hledali místo, kde bychom svoji kávou mohli zákazníky oblažovat pravidelně.

Jelikož většina pražských trhů, které za něco stojí, jsou obsazeny již zavedenými firmami, rozhodli jsme se pro trhy na Kubánském náměstí, které na začátku minulé sezóny, hlavně díky výměně vedení, slibovaly svou renesanci.

Dnes, po úspěšném roce, kdy se na trh vrátila dobrá nálada, zákazníci, jakési genius loci, začali si ho všímat zajímavý lidé z gastroscény i se zde objevily dokonce jako první trendy podniky (např. Hot God, Pastrami deli sandwich), chce Praha 10 všechno poslat do kopru /paradoxně před bylinkovými slavnostmi, které se díky jejich konání nekonaly!/.

Abych Vás uvedl do malichernosti celého problém. Po vyhození jednoho ze zelinářů - pana Vyštejna, který je prachsprostý překupník, se na další trhy tento pán vrátil v plné síle a začal rozdávat moudra. Přitom tento nevycválaný dacan je kromě svého překupnictví schopný akorát udávat na úřadech a v jednom kuse posílat na ostatní kontroly (podle hesla Potrefená husa se vždycky ozve). Místo jeho opětovného nepřijetí, byl naopak nad vedením trhu nadřazen člověk, který své práci absolutně nerozumí a je krajně nekompetentní k vykonávání takovéto funkce a zelinář si zase jede dál své klamání spotřebitelů!

11215916_10206844551821152_1237853871_n.jpg

 Protože chci svůj postoj zjednodušit, tak jsem sepsal 7 bodů, které si myslím, že jsou zasadní a jasné a obhajují současné vedení trhů:

 1. Zkušenosti. Od prvních chvil bylo vidět, že nová managerka a správce trhu, kteří jsou oba odkojeni trhy na Jiřáku, Náplavce i původní podobou Kubáně, vědí, co dělají. Když jsem na trh přijel prvně, tak kolem chodili jenom naštvaní lidé, co jen znuděně proběhli trhem a šli raději dál. Tenkrát vedle mne stál pán, který důvěřivým důchodcům prodával škrabky na zeleninu a ovoce ve stylu teleshopingu a takových kolotočářských stánků zde bylo víc.

2. Naslouchání zákazníkům i trhovcům. Během roku se ale začalo ukazovat, že trh má obrovský potenciál. Kubánské náměstí je příjemné místo. Správce Jirka Pekárek a managerka Barbora Nováková tenkrát koupili skládací nábytek, který ten velký prostor zútulnil, nakoupili jsme slunečník, vedení zase stánek, kde můžou lidé sedět i v dešti, čímž připravili mnoho místa pro lidi, kteří si zde v klidu mohou vychutnat sladké pečivo, mošty, dát si pivo i užít si šálek naší kávy.

3. Akce. Pak přišlo vedení se svými tematickými akcemi, které byly zaměřeny vždy na nějakou zajímavou surovinu (bylinky, jahody) či podle ročního období - masopust, Vánoce, Velikonoce. Tyto akce byly plné různorodých stánků, které se normálně na trh nedostanou, vkusné živé hudby a zábavy.

 

1.jpg

 4. Obětavost a čistota. Nikdy se mi během minulého roku nestalo, abych ráno přijel a stánky nestály, zatímco nově designovaný pan vedoucí trhu - Kostelka se neosvědčil již při svém prvním angažmá. Také jsem nikdy neměl problém s tím, aby mi Jirka s čímkoliv nepomohl, stejně jako já neměl problém kdykoliv nepomoci jemu. Pan Kostelka bohužel ani ve své nezkušenosti ani nechápe, jak mají být stánky rozestavené, aby se lidem dobře nakupovalo a jak to dává smysl. Tento člověk nemá pro trhy smysl ani cit, což dal najevo i svou velmi řídkou účastí minulou sezonu. Se vším také souvisí hygiena - vynášení košů, sbírání vajglů ze země - to bohužel tento člověk absolutně nechápe a trh to poškozuje. Je to stejně důležité jako čisté toi toiky, vyhánění různých překupníčků parfémů, atd. Všechny tyto činnosti jsou vizitkou trhu a správce.

 5. Zapálení a energie. Kromě toho, že Jirka s Bárou pro trh dýchají a chovají se podle hesla "lepší shořet, než vyhasnout". Je z nich cítit entusiasmus a zapálení pro svou práci, kterou chtějí dělat maximálně svědomitě. I proto vyhodili zelináře Milana Vyštejna, protože kazil pověst farmářského trhu. Prodává v podstatě stejný sortiment jako nedaleké tesco Eden, akorát s dvojnásobnou marží a se zbožím, které prodává často, mimo sezonu dělá ostudu všem ostatním, kteří se o něco snaží. Navíc se nestydí, když přijede stánek s chřestem přeprodávat chřest (který musíte zasadit aspoň tři roky předtím, než začnete sklízet, ale Míla ho má v cuku letu, aby na tom taky něco trhnul). Rajčata prodává aspoń dva měsíce předtím, než nějaké vyrostou a svým sprostým, obhroublým a kolotočárským chováním uráží všechny okolo.

6. Zodpovědnost za sortiment. Jestli se v Praze můžou nějak ještě trhy lišit, tak je to právě důraz na prvovýrobce a farmáře. Na většině velkých trhů už se to tak zdaleka neděje. Pojďme vytvořit prostor pro takový trh i v Praze, ať můžeme být aspoň na něco pyšní.

2.jpg

7. Něco navíc. Jirka a Bára mají dobrou intuici na to, jak dělat věci správně a mají jasnou představu. Kromě toho, že se mu věnují všechny tržní dny, tak nad ním přemýšlí i mimo ně. Díky jejich píli je na Kubáni v provozu mlékomat, který zajišťuje celým Vršovicím přísun čerstvého mléka.

Na závěr chci ještě jenom napsat, že vždycky je těžší pozvednout něco, co mělo krajně pošramocenou pověst právě po převzetí trhu lidmi, kteří se na Kubáni zase jako supi nad mršinou začínají rojit. Nechápu, proč se Praha 10 vzteká za to, že jí někdo dělá dobré jméno. Naopak by si měla sáhnout do vlastního svědomí. Ten člověk, co se stará o facebook trhů, by zasloužil být minimálně vyměněn, nebo naopak místo vyplácení mzdy, by měl být penalizován za nekvalitu a lemplovství, které ve své práci předvádí.

Pokud chcete aspoň trochu zvrátit tuhle nastalou situaci, tak mi neváhejte psát na facebooku do zpráv. 

Reklamní blok:
V tenatech lapena se klepeš jsi v obličeji sedřená
	zebe tě oheň a chvějou se ti kolena
jsi zázračně čistá a jsi nocí kalená
		mocná a k ránu čirá šílená
 
Stanislav Hampl

Stanislav Hampl

Stanislav Hampl

Můj blog chce být trošku jiný, a zároveň chce ukázat svět okem studenta a zprostředkovat občas i nějaký další rozměr v podobě pohledu do světa literatury.

Student, který rád píše

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Michel Tournier - Pátek aneb lůno Pacifiku
  • Oldřich Mikulášek - Agogh

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky